OVH Dedicated Sunucu, WMware ESXi için CentOS 6.X Ağ Yapılandırması ve Cpanel

Merhaba arkadaşlar;

Bu ilk yazımda biraz detaylı bir işlem yapalım istedim. Kısaca bugün yapacaklarımız şunlar:

  • OVH Dediacated sunucusuna yeni bir CENTOS Sanal Makinesi Kurmak,
  • IP ayarlamalarını yapmak
  • Bu makineye Cpanel Kurmak
  • Kurduktan sonra ise 1 ip ile yetinmeyip birden fazla IP eklemek.

OVH da en karışık olay VMWare ESXi kurulumana sanal makineler oluşturmak, bunlara ayrı ip tanımlamak hatta yarattığımız sunucuya 1 den fazla ip oluşturmak.

Ben OS sürümü olarak “VMware ESXi 5.5 Update 3” tercih ettim. (Type of OS’da Ready-To-Go seçeneğinde mevcut.) vSphere ile aram biraz iyidir.

Kurulum devam ederken “Minimize” yapıp, yukarıdan IP adresinin yanında bulunan “Manage” ile IP aralığı satın alın. Çünkü her kuracağımız sanal makineye yeni bir ip tanımlamak zorundayız.

Kurulum tamamlandıktan sonra mailinize şifre gelecektir. Onu tutun aklınızda. Tutmayın yada, neyse.

vSphere 5.5 destekli olanı açıyoruz
(İndirmek için TIKLAYIN – 5.5 sürümü olanı indiricez.)

Sunucu ana IP adresini yazıp, root ve şifresini giriyoruz. Inventory çıkıcak, ona tıklayıp makineyi görüyoruz.

Sonra, OVH panelinde IP adresinin yanında bulunan Manage’e tıklıyoruz.
Bundan sonra çarşı karışacak bu konuda dikkatli takip etmenizi istiyorum. —

Satın aldığınızı ve onaylandıktan sonra panelinize düştüğünü düşündüğüm IP listesinden bir tanesinin yanında bulunan dişli ikonuna tıklıyoruz ve “ADD A VIRTUAL MAC” e tıklıyoruz. 10-15 saniye sonra o ip nin yanında MAC adresi yazacak. Onu bir yere not alıyoruz. Sonra GATEWAY için kullanacağımız IP adresini ayarlıcaz, ondan sonra NETMASK bilgisini ayarlıcaz. Bunun için aşağıdaki bilgileri bir kağıda not almanızı isteyeceğim, kağıda dedim evet, çünkü C/P çalışmıyor kurulurken;

Dedicated Ana IP: -> bu bizim gateway için çok çok önemli.
Gateway IP -> Ana IP nin son bloğunu silip 254 yapıyoruz. Yani, Ana IP adresi “149.85.49.34” olsun, bunu şu şekilde değiştiriyoruz : 149.85.49.254
Sanal Sunucu IP
-> Sunucu IP miz bu olacak. Virtual MAC oluşturduğumuz IP adresi bu.
NetMASK -> 255.255.255.255 -> başkasını kabul etmem.
Virtual MAC -> 00:50:56:XX:XX:XX olarak vermiş olması lazım, bunu da not alın.

Gelelim vsphere’e. Inventory ye tıklamıştık. İlk önce Sanal Makine’ye tıklayalım ve sağ taraftan Configuration tab ına geçelim. Orada sol menü de Storage e tıklayalım. Muhtemelen burada ayarlı bir HDD yok. İlk önce onu ayarlıyalım. Add Storage a tıklayarak ve ileri ileri diyerek  tümünü standart değerlerde Storage’e dönüştürelim. Burada dikkat edilmesi gereken şu, eğer birden fazla diskiniz varsa onları ayrı ayrı adlarla Storage dönüştürmek yararınıza olabilir. Eğer birden fazla diskiniz var ise ve hepsini storage’e dönüştürmüş iseniz bu yazıdan sonra yeni bir yazımda bir süprizim olacak, o da şu, burada yaratılan diski Cpanel kurulu sunucumuza ek Backup diski yaratacağız. Konumuza geri gelelim;

Storage yarattıktan sonra bu diske bir klasör açıp içine Centos 6.9 Minimal ISO atmamız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki linkten indirme yapabilirsiniz;

Centos 6.9 Minimal ISOhttp://mirror.venov.net.tr/centos/6.9/isos/x86_64/CentOS-6.9-x86_64-minimal.iso

İndirdikten sonra Vsphere ile eklediğiniz Bir storage’e upload yapmanız gerekmektedir. Storage’e sağ tıklayarak Browse DataStore alanından klasör oluşturup onun içine upload yapın. İşlem internet hızınıza göre değişir. 450MB küsur zaten.

Ondan sonra artık Makinemize Sağ Tıklayıp “New Virtual Machine” ile yolumuza devam ediyoruz. Custom seçeneğini seçip ileri yapıyoruz. Bir ad girin sunucuya, ben yunanistan tanrılarını seçiyorum, çok egzotik oluyor. Sonra hangi sunucu neydi unutuyorum. Neyse, konumuza odaklanalım. Yüklenecek Storage seçiyoruz. ISO nun bulunduğu diski seçmek zorunda değiliz. İleri, VM 8 seçerek ileri, ondan sonra Linux ve Centos 4/5/6/7 x64 seçiyoruz, ileri, Sonra işlemcinize göre virtual socket ve her virtual socket e karşılık işlemci çekirdeği sormakta. Benim sunucu canavar olsun diye, ilkine 8, diğerine 1 girdim. her sokete bir adet core tanımladım. ileri, 10GB ram verdim, ileri, Network ve SCSI ayarlarını elleşmiyoruz, ileri, Create New Virtual disk seçili, ileri, disk boyutunu seçiyoruz ileri, sonra çıkan ekranıda elleşmeden ileri, ve Finish!!.

İlk adımla kolayca virtual machine oluşturduk. Şimdi sunucuyu açmadan yapmamız gereken ayarlar var. Sunucuya sağ tıklayıp “Edit Settings” diyoruz. Burada Gelen seçeneklerden Network’e tıklayarak sağ tarafında bulunan MAC ayarına Manuel’e tıklıyoruz ve kağıdımızda bulunan MAC değerini buraya giriyoruz. Sonra CD/DVD Drive a tıklayarak “Datastore ISO File” ile Centos ISO dosyasını seçiyoruz ve hemen yukarıda “Connect At Power On” seçili olarak bırakıyoruz.

Sonra makineyi açıyoruz, karşımıza Centos kurulum gelecek ENTER ile geçiyoruz. Sonra saçma sapan Disk sağlamlık kontrolü yapacak, taradıktan sonra CD ISO dosyasını çıkarıyor. Tarama işlemi bittikten sonra “CTRL + ALT” tuşuna basarak ekrana yapışan mouse dan kurtulup CD ikonuna tıklayıp ISO seçiyoruz ve Centos 6 ISO dosyasını tekrar seçip “Continue” tıklıyoruz. Sonra renkli kurulum ekranı gelecek. Burada önemli bir adım var.

Hostname sorduğu anda alt tarafta Network Settings e tıklayarak Ethernet kartlarını göreceksiniz. Onu tıklayıp edit diyoruz. Oradan MAC adresinin doğruluğunu kontrol ettikten sonra IP v4 tabına tıklayarak “Manuel” seçiyoruz. Sonra buraya not kağıdımızda yazan alanları giriyoruz. Burada gireceğiniz IP adresi Sanal Makine IP adresi olacak, Ana IP değil!!. Gateway ise Ana IP den oluşan Gateway IP si olacak. tamam – tamam – ileri ileri falan filan kurulum tamamlanıcak.

Centos 6 nın kurulumda ufak bir bug ı var, kurulum bittikten sonra kodlarla onları düzelticez şimdi.

Reboot attıktan sonra size kullancı ad ve şifre soracak. Zaten kurulum esnasında root şifresi istemişti, onu yazdınız, onunla giriş yapın. Şimdi aşağıdaki 3 adet dosyayı editlicez;

/etc/resolv.conf
/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
/etc/sysconfig/network-scripts/route-eth0

Her dosya için ekleyeceğiniz satırları hemen altına yazıyorum;

/etc/resolv.conf
nameserver 213.186.33.99 #OVH NameServer IP bu

/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
NETMASK=255.255.255.255

/etc/sysconfig/network-scripts/route-eth0 – Buraya Gateway IP gireceksiniz;
X.X.X.254 dev eth0
default via X.X.X.254 dev eth0

Gateway i doğru girdiğinize eminseniz şu kodu yazın
service network restart

bundan sonra aşağıdakini yazarak update yapalım
yum update

ondan sonra wget, perl ve screen kurarak cpanel kurulum hazırlıklarımızı yapalım.
yum install wget
yum install perl
yum install screen

bunları kurduktan sonra artık putty ile rahat bir ekrandan çalışabiliriz. putty kullanarak Sanal makine IP sine bağlanalım, root şifresi ile giriş yapalım.

herşey normal ise aşağıdaki komutlarla Cpanel kurulumu başlatalım;
mkdir /home/cpins
cd /home/cpins
wget http://layer1.cpanel.net/latest
screen sh latest –force

Kurulum yarım saat sürüyor neredeyse. Bittikten sonra WHM girerek istediğiniz ayarları yapın.

Şimdi bu Cpanel’e OVH dan aldığımız birden fazla IP yi girmeyi görelim;

OVH – panelden IP nin yanında ki Manage e giriyorz. Orada Cpanel e eklenecek IP adresinin yanında tıklayarak Add Virtual MAC seçiyoruz. Bu sefer “Use an existing virtual MAC” seçiyoruz ve gelen listeden yukarıda kullandığımız MAC adresini seçiyoruz.  Sonra gidip WHM panelinden Add IP ile bu ip adresini 255.255.255.255 Netmask ile ekliyoruz.

Bu kadar (:

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın