VMWare ESXi ile oluşturulan Sunucuya Yeni Disk Eklemek

Selamlar tekrardan;

Bundan önceki yazımda OVH sununucusuna Vmware ile parçalı kontür gibi çatır çatır sunucu kurduk. Şimdi bu sunucuya yedek disk kuralım.

vSphere açın lütfen. Sonra oluşturduğunuz sunucuya sağ tıklayıp “Edit Settings” yapın. Yukarıda “Add” e tıklayarak HDD seçip ileri diyoruz, ondan sonra “Create a New Virtual Disk” diyoruz, ileri, Ondan sonra yukarıdan Disk boyutunu seçiyoruz ancak aşağıdan ise “Specify a datastore or datastore cluster” a tıklayarak daha önce oluşturduğumuz Storage alanından 2. diskimizi seçiyoruz. Sonra hiçbir bilgi değiştirmeden ileril ileri tamam kaydet kapat.

Sonra SSH ile root olarak bağlanıyoruz. Bu arada bu işi yaparken sunucunun açık olması önemli değil, açık iken bile yapabilirsiniz.

Yarattığınız diski /dev/ klasöründe görmeniz lazım. Benim ilk kurulum yaptığım diski sda – sda0 – sda1 olarak bölümlemiş. Yeni eklediğim diske ise sdb adını vermiş. Şimdi yeni eklediğimiz diske fdisk ile format atıcaz. yanlış HDD ye format atar diye korkmayın, yanlış yere atarsanız bu zaten kullanılıyor diye format atmaz. Hemen başlayalım.

Birinci adım:
# mkfs.ext3 /dev/sdb
ile formatı başlatalım. Y’e basarak kabul edip devam etsin. Ondan sonra bunu sisteme kazandıralım;

# mkdir /mnt/sdb
# mount /dev/sdb /mnt/sdb
# df -H

son komuttan sonra listeye göz atın. Yanlış birşey yapmadıysak orada diskiniz görmeniz lazım. Ondan sonra fstab a hardiski tanımlayalım ve her reboot harddiskimizi yeniden bağlasın;

# vi /etc/fstab

ile dosyayı açıyoruz, aşağıdaki satırı ekliyoruz;

/dev/sdb /mnt/sdb ext3 defaults 1 2

Bu kadar. WHM panelde Disk ekranında görmeniz gerekiyor. Ondan sonra Backup ı /mnt/sdb seçerseniz buraya atacaktır.

Afiyet olsun (:

Bir Cevap Yazın