BEN KİMİM?

Bilgisayar ile ilk gerçek deneyimim (oyun harici tabiki 🙂 ) 1998 yılında patlak veren Win95/CIH – Çernobil virüsü ile olmuştur. Bir çok firmanın harddisklerinde partition sıfırlanmış ve veriler yedekli olmadığından çok can yakmıştı. Zamanının en önemli uygulaması olan “Tiremisu” adlı bir uygulama ile bu partitionları sektör sektör tarayarak tekrar hayata döndürmüş ve o zaman göre iyi para kazanmıştım (: Daha 13 yaşındaydım.

Sonrasında ise bu iş bana çok keyif verdi ve artık oyunları bırakarak tamamen bilgisayar üzerinde neler yapabileceğimi düşünmeden her zaman ilerleyerek, araştırarak öğrenerek devam ettim.

QBasic, Pascal, Fortran, C üzerinde bir sürü gerekli gereksiz yazılım geliştirdim. PHP, mysql, asp (dotnet değil 🙂 ) gibi eski yazılım dillerinde kendimi çok geliştirdim. SQL Server da ilk trigger’ımı yazdığımda 16 yaşındaydım. Bana çok heyecan veriyordu. Sanki lego parçaları verdiler ve o parçaları sadece birleştirmem lazım.

Delphi 5 öğrendim. Marco Cantu kitapları saolsun, tamamen dinamik win forms yapmaya başladım.

Bu arada boş zamanlarımda Macromedia Flash 5-6 ile çizgi film yapıyordum. Yıl 2002.

SQL Server ücretli ve ağır olduğu için daha stabil daha efektif veritabanı olan firebird öğrendim.

Delphi 7 ile keylogger yazdım, mükemmel çalışıyordu ve onu kaynak kodları ile sattım.

Java öğrenmek için başladım ama fazla karışık geldi o yüzden visual basic ile devam ettim. Çünkü framework 1.1 çıktığından beri Delphi 8 ona ayak uyduramadı, tüm kullanıcı dostu arayüzünü kaybetti ve bir daha delphi kullanamaz hale geldim.

2005 yılında Akdeniz gazetesinde köşe yazarlığı yaptım. Aynı yıl Bilgisayar eğitimi dershanesinde html, javascript, flash, flash action script, asp ve php, mysql ve sqlserver eğitimleri veriyordum. not: daha 20 yaşındaydım.

Antalya’nın en büyük yazılım firmalarından birinde iş teklifi aldım orada başladım. 2007 de askere gidene kadar 1.5 yıl çalıştım. Delphi, Firebird, Sql server, Dbase sistemleri ile projeler geliştirdim ve hakediş raporları yazdım.

Daha anlatamadığım bir sürü yazılımlarım, harddisklerimde duran Autoit ile bile yazılımım var, aklıma gelmişken onu da anlatayım;

Autoit3 ile zamanında facebook’u kasıp kavuran Zynga Poker oyununu klavye ve mouse ile oynatan bir bot yazılımı gelişitirdim. O bot sistemine üye olanlara zynga pokerde sürekli kazandırıyordum.

Askerden sonra 1 sene kendi çabamla tutunmaya çalışırken başvurularım neticesinde 25 yaşında Devletin en önemli kritik bölgelerinde görev almaya başladım.

11 yıl boyunca, çok büyük deneyimler yaşadım. Hiç durmadan kendimi geliştirdim. Bir gün bile durmadan.

Yıl 2023, yaşım 39. Hala öğrenmeye çalışmaya ve kendimle inatlaşmaya devam ediyorum.